Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij
Kolagen hydrolizowany - fakty i mity

KOLAGEN HYDROLIZOWANY - FAKTY I MITY

Kolagen jest popularnym słowem w branży kosmetycznej, głównie dlatego, że jest najobfitszym źródłem białka w ludzkim ciele. Naukowcy szacują, że kolagen pokrywa około 30% całkowitej zawartości białka w ludzkim ciele, ponieważ jest to główna tkanka łączna występująca w skórze.W kategoriach nienaukowych kolagen jest strukturą podobną do kleju, dzięki czemu skóra jest jędrna, elastyczna i sprężysta.

Produkcja kolagenu w naszym ciele zaczyna spadać w wieku około 25 lat. Proces ten jest dodatkowo przyspieszany przez czynniki związane ze stylem życia, takie jak zanieczyszczenie, chemikalia w produktach do pielęgnacji skóry, ekspozycja na promieniowanie UV, zła dieta i stres. 

W wieku 30 lat, w zależności od poziomu kolagenu w ciele, zmarszczki mogą zacząć się formować. Powiedziawszy to, możesz powiedzieć, dlaczego wokół kolagenu jest tak dużo szumu. Proste wytłumaczenie jest takie, że kolagen jest kluczem do pozbawionej zmarszczek, blizn i nie zwiotczającej skóry.

Co to jest kolagen hydrolizowany?

Podczas gdy kolagen jest naturalnym białkiem wytwarzanym przez nasz organizm w celu utrzymania napięcia skóry, kolagen hydrolizowany jest kolagenem przetwarzanym chemicznie lub enzymatycznie. Proces ten polega na rozkładaniu włókien kolagenowych na mniejsze łańcuchy aminokwasów zwanych peptydami. Obecnie hydrolizowany kolagen stał się popularnym zamiennikiem białka stosowanym w produktach kosmetycznych.

 

Hydrolizowany kolagen i pielęgnacja skóry

Hydrolizowany kolagen znajduje się w dziesiątkach produktów do pielęgnacji skóry reklamujących się, aby pozbyć się zmarszczek i poprawić elastyczność skóry. Inne zastosowania obejmują środek kondycjonujący paznokcie, środek kondycjonujący włosy...

Kolagen można uzyskać z kości lub skóry zwierząt, które są przekształcane w płyny, pigułki lub proszek, który można spożywać lub nakładać na skórę. Stwierdzono, że peptydy te mogą przenikać przez komórki skóry przez zewnętrzną barierę skórną do skóry właściwej. Choć może wydawać się możliwe, że krem ​​lub płyn pełen cząstek kolagenu może zwiększyć produkcję kolagenu w organizmie (dopóki peptydy mogą dotrzeć do skóry właściwej), wciąż nie możemy znaleźć konkretnych dowodów na poparcie tej teorii.

Faktem jest, że produkty do pielęgnacji skóry zawierające kolagen sprawią, że skóra będzie gładsza i bardziej miękka, a zmarszczki mniej widoczne. Ale według części dermatologów jest to tylko na zewnątrz i jest tymczasowe. Badania sugerują, że cząsteczki kolagenu są zbyt grube, aby przenikać przez naskórek, nie mówiąc już o skórze właściwej, w której dzieje się cała magia.

CZY SUPLEMENTY KOLAGENOWE DZIAŁAJĄ?

Odpowiedź jest kontrowersyjna. Jak wspomniano wcześniej, kolagen jest głównym białkiem strukturalnym w tkankach łącznych, takich jak skóra. Jest to złożona struktura, złożona z długich łańcuchów aminokwasów, które łączą się tworząc helisy. Te helisy następnie łączą się i układają jeden na drugim, tworząc klastry zwane włóknami. 

Jak widać, cząsteczki kolagenu są ogromne i nie przenikają przez naskórek. Większość produktów wykorzystuje substytuty kolagenu, które nazywamy kolagenem hydrolizowanym.Te peptydy są stosowane w balsamach i tabletkach i są uważane za wystarczająco małe, aby przenikać przez naskórek. 

Jednak zgodnie z kilkoma badaniami istnieją twierdzenia, że ​​przyjmowanie suplementów kolagenowych może mieć następujące korzyści dla skóry i zdrowia:

TOPOWY W WALCE ZE ZMARSZCZKAMI

Z wiekiem skóra traci zdolność do produkcji kolagenu. Inne czynniki, takie jak ekspozycja na słońce, jedzenie i zanieczyszczenie, przyspieszają jego spadek i narażają skórę na przedwczesne starzenie. Ponieważ kolagen jest podstawowym związkiem, który utrzymuje skórę napiętą, sensowne jest zwiększenie jej produkcji za pomocą suplementów kolagenowych, płynów, tabletek, proszku. Skuteczność wybranych produktów zależy od metody użytej do wykonania kolagenu. Kilka badań potwierdza tę teorię, mówiąc, że przyjmowanie suplementów zawierające peptydy kolagenowe mogą faktycznie zmniejszać zmarszczki, zwiększać nawilżenie i poprawiać zdrowie skóry. 

POZYTYWNE DLA TWOJEGO SERCA

Teorie sugerują, że przyjmowanie suplementów kolagenowych przynosi korzyści sercu. Kolagen to coś więcej niż tylko napinanie skóry. Wzmacnia również tętnice, zapobiegając w ten sposób chorobom związanym z sercem. Niektóre badania wykazały, że suplementy kolagenu zwiększają poziom cholesterolu HDL (dobrego) nawet o 6 procent.

WIĘKSZA MASA MIĘŚNIOWA?

Tkanka mięśniowa składa się z około 10 procent kolagenu, który odpowiada za utrzymanie siły mięśni. Naukowcy twierdzą, że przyjmowanie proszku kolagenowego lub suplementów pomaga zapobiegać utracie masy mięśniowej . Istnieją również twierdzenia, że ​​suplementy te mogą przyspieszyć wzrost mięśni po wysiłku , chociaż potrzebne są dalsze badania, aby wyciągnąć ostateczne wyniki.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.