Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij
Jak parzyć Yerba Mate?

Czym jest Yerba Mate?

Jeden z najbardziej popularnych naparów w Ameryce Południowej jest Yerba Mate - znana też jako herbata jezuicka, paragwajska lub misyjna to aromatyczny pobudzający napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego.

Yerba Mate zawiera kofeine - co czyni ją zdrową alternatywą dla kawy i herbaty. Powszechnie uważa się, że dodaje energii na wiele sposobów ale także podnosi ciśnienie krwi i temperaturę ciała jednocześnie obniżając napięcie naczyń krwionośnych. Niezwykłe właściwości naparu przekładają się na redukcję zmęczenia i wyraźną poprawę samopoczucia.

Niezależnie od tego, czy parzone tradycyjnie w tykwie, parzone jak herbata w torebce lub zaparzaczu, Yerba Mate można delektować się na każdy sposób! 

Yerba Mate może być mieszana z innymi aromatycznymi ziołami i owocami - lukrecja, mięta, piołun, cytrusy, hibiskus... To tylko początek fantazjowania oraz szukania swojej ulubionej mieszanki. Dodatki służą głównie temu aby złagodzić ziemisty, trawiasty smak tego naparu.

Jak przyrządzić Yerba Mate?

Będziesz potrzebował specjalnej tykwy, czyli specjalnego naczynia oraz bombilli, która jest metalową (zwykle srebrną, mosiężną lub ze stali nierdzewnej) słomką z wydrążonym, filtrowanym dnem, dzięki któremu pijąc nie poczujesz fusów. Zarówno tykwa, jak i bombilla mogą mieć zakres od PRAKTYCZNEGO do DEKORACYJNEGO i rzeczywiście tak jest. Już najtańsza bombila oraz tykwa w zupełności wystarczą.

Podstawowe kroki:

1. Weź tykwę i napełnij ją liśćmi, do około jednej trzeciej poziomu naczynia. 

2. W zależności od składu mieszanki - możesz trochę potrząsnąć tykwą, aby rozprowadzić jaśniejsze, bardziej sypkie liście na górę, gdzie nie spowodują później zatykania się bombili.

3. Następnie przechyl tykwę, aż cała mieszanka oprze się o jedną boczną ścianę Tykwy i napełnij puste miejsce zimną wodą.

4. Liście szybko wchłoną zimną wodę i przygotują się do infuzji. W tym momencie włóż bombillę do pustej przestrzeni.

5. Gdy chłodna woda zostanie wchłonięta, wypełnij pozostałą przestrzeń gorącą, ale nie wrzącą wodą. (65-75°C)

Pamiętaj, że Yerba Mate można zalać kilka razy tego samego dnia, w zależności od rodzaju mieszanki! 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.