Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij
Jak naturalnie obniżyć wysokie ciśnienie krwi?

NATURALNE SPOSOBY

NA WYSOKIE CIŚNIENIE KRWI

Ludzie, u których zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi, zawsze mają na uwadze jedno zmartwienie, zastanawiają się czy będą skazani na leki już do końca życia. Wysokie ciśnienie krwi nie ma objawów i stanowi poważne ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Te dwie są jednymi z częstszych przyczyn śmierci w Polsce. Wiele osób z wysokim ciśnieniem krwi ma je pod kontrolą, ale gdy wysokie ciśnienie utrzymuje się zbyt długo, może rozciągać i uszkadzać tętnice. Jak wszyscy wiemy, styl życia jest czynnikiem wpływającym na wysokie ciśnienie krwi. Prowadzenie zdrowego stylu życia pomaga kontrolować ciśnienie krwi, zmniejszając potrzebę przyjmowania leków.

Oto, jak naturalnie obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Przejdź na zdrową dietę! 

Przejście na dietę bogatą w produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i niskotłuszczowy nabiał może obniżyć ciśnienie krwi nawet o 11 mm Hg, jeśli jest wysokie. Ten rodzaj planu żywieniowego nazywany jest dietetycznym podejściem do zatrzymania nadciśnienia (DASH).

Dostosowanie się do określonego trybu jedzenia może zająć dużo czasu, ale poniższe wskazówki mogą przybliżyć Cię o krok:

Posiadaj dzienniczek z jedzeniem: zapisz, co będziesz jeść przez cały tydzień, aby pomóc ci zmienić swoje nawyki żywieniowe. Sprawdź, jak jesz, ile, kiedy i jak zdrowo!

Kupuj elegancko: czytaj etykiety żywności podczas zakupów, aby upewnić się, że trzymasz się zdrowej żywności. Zwracaj uwagę na zawartość konserwantów oraz soli.

Zwiększ spożycie potasu: potas pomaga przeciwdziałać wpływowi sodu na ciśnienie krwi. Źródła takie jak owoce i warzywa mogą poprawić poziom potasu.

Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia wzmacniają serce zachęcając do wydajności podczas pompowania krwi, a tym samym obniżają ciśnienie w tętnicach. Poświęcenie kilkunastu minut dziennie na chodzenie lub wypad na basen może obniżyć ciśnienie krwi.

Podsumowując - spacer 30 minut dziennie może znacząco wpłynąć na kondycję twojego serca.

Ogranicz wysokie spożycie soli! 

Ilość soli w przetworzonej i gotowej żywności jest bardzo wysoka na całym świecie. Doprowadziło to do zwiększonego spożycia sodu w połowie dzisiejszej populacji. Skutki wysokiego spożycia sodu różnią się u różnych osób. Wszyscy z wysokim ciśnieniem krwi i ci z prawidłowym poziomem wydają się mieć wrażliwość na sól. Podsumowując, ogranicz ilość sodu do 2300 mg dziennie lub mniej. Ponadto zamień przetworzoną żywność na świeżą i spróbuj przyprawy z ziołami i przyprawami zamiast soli, zwłaszcza jeśli masz problemy z wysokim ciśnieniem krwi. 

Postaraj się zrelaksować i kontrolować stres

Stres jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokie ciśnienie krwi. Ilekroć masz przewlekły stres, twoje ciało przechodzi w tryb walki, co oznacza szybsze tętno i zwężone naczynia krwionośne. Stres może również popchnąć Cię do picia alkoholu lub jedzenia niezdrowej żywności, co negatywnie wpływa na ciśnienie krwi. Pamiętaj także, że w chwilach dużego stresu twoje ciało zużywa bardzo dużo magnezu, co w parze idzie ze zmęczeniem.

Wiele badań wyjaśniło, w jaki sposób radzenie sobie ze stresem może pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Oto dwa zalecenia z badań:

Słuchaj kojącej muzyki: poświęcenie czasu na słuchanie uspokajającej muzyki, gdy jesteś zestresowany, pomaga rozluźnić układ nerwowy. Badania mówią, że jest to skuteczne uzupełnienie innych terapii ciśnienia krwi.

Pracuj mniej: stresujące warunki pracy i długie godziny pracy są powiązane z wysokim ciśnieniem krwi.

Ogranicz spożycie alkoholu

Alkohol może być zarówno użyteczny, jak i szkodliwy dla organizmu. Badania mówią, że alkohol może podnieść ciśnienie krwi nawet o 16 procent. Mówi się, że niskie lub umiarkowane spożycie alkoholu chroni serce, ale czasami ta korzyść jest równoważona przez negatywny efekt. Ograniczenie spożycia alkoholu do jednego drinka dziennie u kobiet i dwóch drinków dziennie u mężczyzn może potencjalnie obniżyć ciśnienie krwi. Ponadto nadmierne spożycie alkoholu może zmniejszyć skuteczność leków na obniżenie ciśnienia.

Jakie wnioski?

Wysokie ciśnienie krwi dotyka dużą grupę ludzi na całym świecie. Podczas gdy możemy używać do leczenia silnych farmaceutyków, istnieją inne naturalne sposoby, które mogą naprawdę pomóc. Kontrolowanie swojego trybu życia powyższymi sposobami może ostatecznie obniżyć poziom ciśnienia krwi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.